Ochrana vodného diela Starina je nedostatočná
Ministerstvo životného prostredia SR musí zabezpečiť dôslednú ochranu strategického vodného diela Starina, aby bola zabezpečená dostatočná zásoba pitnej vody na východnom Slovensku. Upozorňuje na to ochranárska organizácia Aevis, ktorá dlhé roky pôsobí v Národnom parku Poloniny, kde sa vodná nádrž nachádza.
Povodie Stariny nie je podľa Aevisa dostatočne chránené, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu vody, životnosť nádrže a náklady na jej prevádzku a údržbu.
Ako informoval riaditeľ Nadácie Aevis Rastislav Mičaník, kľúčom k ochrane povrchových zdrojov pitnej vody je ochrana ich okolia, najmä lesov.
Zvyšovanie návštevnosti Národného parku Poloniny sa stáva problémom. Zvyšujúci sa počet turistov má negatívny vplyv na čistotu životného prostredia, čo sa sekundárne negatívne prejavuje na čistote povrchových vôd v lokalite. Rôzne miestne organizácie a obce lákajú turistov do Národného parku Poloniny a často si neuvedomujú, že tým nepriamo ničia a znehodnocujú vodné zdroje. Lokalita je chudobná na podzemné zdroje pitnej vody a preto by prioritou mala byť maximálna ochrana povrchových vôd aj za cenu vzdania sa príjmov z cestovného ruchu.
Ďalším problémom je podľa krajinného ekológa Tomáša Lepešku lesná činnosť a nadmerná hustota lesných ciest prispieva k odtoku vody a pôdnej erózii, čím dochádza k zanášaniu nádrže nánosmi.
„Dôsledkom konvenčného hospodárenia je okrem iného výrazne prekročená hustota siete lesných ciest, čo sa výrazne podieľa na povrchovom odtoku vody z lesov, ako aj k zvýšenej erózii pôdy,“ vysvetlil Lepeška.
Toto erodované územie je problematické najmä z dôvodu flyšového podložia s vysokým eróznym potenciálom. „Hospodárska činnosť v lesoch nad Starinou súvisiaca so sprístupňovaním, ťažbou a dopravou dreva je zdrojom splavovaných sedimentov do vodnej nádrže, ktoré môžu spôsobiť zníženie kvality cenného vodného zdroja,“ konštatoval Lepeška.
Podľa ochranárov je potrebné zastaviť všetky negatívne aktivity v tejto oblasti a vylúčiť turizmus a najmä lesnícke aktivity, ktoré spôsobujú zanášanie nádrže nánosmi.
Riaditeľ Aevis Rastislav Mičaník zdôraznil, že účinnú ochranu tohto strategického zdroja pitnej vody možno dosiahnuť len ochranou celého povodia hornej Cirochy.
"Je dobré, že si minister Tomáš Taraba všimol význam vodného diela Starina. Problém Stariny však nie je ojedinelý, a už nie je len technický. Ochranu pitnej vody musíme riešiť komplexne, nielen na úrovni samotnej nádrže, priehrady či súvisiacej úpravne vody je vzhľadom na jej význam a nedostatok financií dôležité, aby zostala v dobrom stave a poskytovala kvalitnú pitnú vodu čo najdlhšie je súčasťou Národný park Poloniny a dobre nastavená a dôsledne dodržiavaná ochrana prírody zároveň zabezpečí ochranu vodného útvaru,“ uviedol Mičaník s tým, že ochrana povodia Stariny je v súčasnosti dlhodobo nedostatočná a nesystémová.
Aevis poukazuje aj na dôležitosť správne stanovenej zonácie Národného parku Poloniny. "Jej proces sa rozbehol, ale neskončil. Jedine zonácia môže stanoviť jasné pravidlá, kde sa čo môže a nedá robiť a ako investovať v regióne tak, aby si zachoval jeho jedinečnosť a zároveň podporil miestnych obyvateľov, ako aj snahy o rozvoj tohto územia v súlade s národným parkom,“ konštatoval Mičaník.
Prísna ochrana by podľa neho mala zahŕňať aj pozemky vo vlastníctve štátu, pričom je potrebné ponúknuť vlastníkom v Starinskej kotline spravodlivú náhradu za obmedzenie hospodárskej činnosti.
Ministerstvo životného prostredia SR nedávno informovalo, že pripravuje aktualizáciu usmernenia, ktorá rieši problematiku pohybu a aktivít v ochrannom pásme najväčšieho povrchového zdroja pitnej vody na Slovensku.
Vstup nepovolaných osôb do ochranného pásma I. a II. stupňa a vykonávanie činností v tomto pásme vodného zdroja Starina predstavuje podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku významné ohrozenie kritickej infraštruktúry a životne dôležitého vodného zdroja, preto ako správca, už realizuje opatrenia na zlepšenie ochrany tohto zdroja.
Národný park Poloniny je významným prírodným bohatstvom regiónu Snina a zahŕňa aj lokality prírodného dedičstva UNESCO. Vodná nádrž Starina je najväčším povrchovým zdrojom pitnej vody v strednej Európe.
Nachádza sa v okrese Snina a katastri obce Stakčín. Celé jeho povodie je súčasťou Národného parku Poloniny, má rozlohu 125 kilometrov štvorcových a približne 74 percent z neho pokrývajú lesy. Zásobuje pitnou vodou približne 40 percent obyvateľov východného Slovenska vo viac ako 200 obciach a mestách. Do trvalej prevádzky bola uvedená v novembri 1989 a už takmer 35 rokov zásobuje obyvateľov východného Slovenska.
Okrem ochrany vodného diela Starina Aevis zdôrazňuje aj dôležitosť environmentálnej výchovy a osvety medzi miestnymi obyvateľmi, turistami a podnikateľmi. Organizácia sa domnieva, že je potrebné informovať verejnosť o dôležitosti ochrany vodného zdroja a negatívnych vplyvoch ľudskej činnosti na životné prostredie.
Aevis tiež odporúča vytvorenie osobitného fondu na ochranu vodného diela Starina, z ktorého by sa financovali opatrenia na zlepšenie ochrany vodného zdroja, ako je obnova lesov, odstraňovanie sedimentov z nádrže, resp. tvorba vzdelávacích programov.
Organizácia tiež navrhuje zriadenie koordinačného výboru, ktorý by združoval zástupcov ministerstva životného prostredia, samosprávy, podnikateľov a mimovládnych organizácií, aby koordinovali úsilie o ochranu vodného diela Starina a zabezpečili jeho dlhodobú udržateľnosť.
Záverom, ochrana vodného diela Starina je zložitá problematika, ktorá si vyžaduje komplexný prístup. Je potrebné riešiť negatívne vplyvy ľudskej činnosti na životné prostredie, chrániť okolité lesy a zabezpečiť trvalo udržateľné hospodárenie s vodným zdrojom. Ministerstvo životného prostredia, samospráva, podnikatelia a mimovládne organizácie musia spolupracovať na zabezpečení dlhodobej ochrany tohto životne dôležitého vodného zdroja.
Ďalej je nevyhnutné zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti ochrany vodného diela Starina a negatívnych vplyvoch ľudskej činnosti na životné prostredie. Programy environmentálneho vzdelávania a zvyšovania povedomia môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri podpore trvalo udržateľného správania a povzbudzovaní jednotlivcov, aby prijali opatrenia na ochranu vodného zdroja.
V konečnom dôsledku ochrana vodného diela Starina nie je len lokálnou, ale aj národnou prioritou. Slovenská republika musí zabezpečiť, aby bol tento životne dôležitý vodný zdroj chránený aj pre ďalšie generácie a aby naďalej zásoboval obyvateľov východného Slovenska kvalitnou pitnou vodou.
Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné prijať dlhodobú stratégiu ochrany vodného diela Starina, ktorá by zohľadňovala zložité vzájomné vzťahy životného prostredia, ekonomiky a spoločnosti. Táto stratégia by mala byť založená na princípoch udržateľnosti, rovnosti a participatívneho riadenia a mala by zapojiť všetky zainteresované strany do rozhodovacieho procesu.
Prijatím takejto stratégie môže Slovenská republika zabezpečiť dlhodobú ochranu vodného diela Starina a garantovať udržateľné dodávky kvalitnej pitnej vody pre obyvateľov východného Slovenska.
zdroj: SITA, UIt, TASR