Čína sa snaží „rozbehnúť“ ekonomiku, samosprávam došli peniaze na cesty aj platy
Hrubý domáci produkt Číny vzrástol v treťom štvrťroku medziročne o 4,6 percenta, čo je najpomalšie tempo od začiatku minulého roka. Výzvou pre čínske vedenie je pokračujúca deflácia, slabá domáca spotreba a kríza trhu s nehnuteľnosťami, ktorý tvoril skoro štvrtinu hospodárskeho rastu. Milióny čerstvých absolventov vysokých škôl nemôžu nájsť prácu. Miestnym samosprávam došli peniaze na stavbu ciest a platy štátnych zamestnancov.
Šen-čen na juhu krajiny je technologickou základňou, kde sídlia továrne svetových značiek. Za prácou sa sem sťahovali milióny Číňanov, takže nehnuteľnosti rekordne zdraželi - teda kým realitná bublina nesplaskla. Teraz sú o 40 percent lacnejšie. Zľavy, nižšie úrokové sadzby a sľuby úradníkov, že trh stabilizujú, oživujú záujem kupujúcich.
Čang Ťing zvažuje, že si zaobstará byt, aby zvýšil šance na nájdenie partnerky vhodnej pre manželstvo. „Dúfam, že vláda zavedie nejaké opatrenia na podporu ekonomiky. Ale zatiaľ nemám dostatočnú istotu,“ hovorí.
Čínsky prezident Si Ťin-pching dva roky odolával výzvam na prijatie razantných krokov. Po prepade ekonomiky v septembri sa ale rozhodol konať. Nariadil znížiť úrokové sadzby a prijať ďalšie opatrenia na podporu rastu.
"Ministerstvo financií a príslušné rezorty túto iniciatívu rozhodne realizujú a prijímajú rad opatrení k emisii dlhopisov, ktoré majú nahradiť existujúce dlhy miestnych samospráv," povedal k tomu minister financií Lan Fo-an.
Námestník vedúceho Štátneho úradu pre finančný dohľad Siao Jüan-čchi vyhlásil, že Čína do konca roka zvýši objem peňazí vynaložených na výstavbu a na podporu bývania vo forme pôžičiek až na štyri bilióny jüanov (500 miliónov eur), informovala agentúra SITA s odkazom na hongkonský denník South China Morning Post. Doteraz Peking tento rok schválil pôžičky za 2,23 bilióna jüanov (vyše 250 miliónov eur). Vláda vo štvrtok tiež oznámila ďalšie opatrenia na dereguláciu trhu, ako je zrušenie obmedzení nákupu a predaja, cenových regulácií alebo štandardov definujúcich bežné bývanie.
Zavedenie opatrení na podporu ekonomiky v septembri oznámila čínska centrálna banka a tiež politbyro ústredného výboru vládnucej komunistickej strany. Centrálna banka okrem iného prikročila k zníženiu úrokových sadzieb, zatiaľ čo politbyro na čele s prezidentom sa zaviazalo vydávať štátne dlhopisy a využívať ich k lepšej realizácii „hnacej úlohy vládnych investícií.
Čínsky trh s nehnuteľnosťami je od vrcholu v roku 2021 v silnom útlme. Peking v reakcii na to doteraz zrušil množstvo obmedzení na nákup nehnuteľností a prudko znížil hypotekárne sadzby a požiadavky na akontáciu. Zatiaľ sa ale nepodarilo zvýšiť dopyt ani zastaviť prudký prepad cien realít. Kríza na trhu s nehnuteľnosťami ťažko dolieha na ekonomiku a ochromuje dôveru spotrebiteľov vzhľadom na to, že 70 percent úspor domácností je uložených práve v nehnuteľnostiach.
Vláda potrebuje zachrániť zadlžené obce na pokraji kolapsu, oživiť akciový trh a odvrátiť začínajúcu finančnú krízu, aby udržala hospodársky rast okolo piatich percent, vypočítala.
Ekonóm spoločnosti Natixis Gary Ng je skeptický. „Je neisté, nakoľko budú tieto opatrenia účinné. A tiež či dôjde ku skutočnému zlepšeniu realitného trhu,“ zamýšľa sa.
Sústredenie moci do rúk jediného vodcu, ktorý o všetkom rozhoduje, vedie podľa analytikov k nepredvídateľnosti hospodárskej politiky a zneisťuje investorov, doplnila spravodajkyňa.
Spomaľujúci rast čínskej ekonomiky silne dolieha napríklad aj na nemeckú ekonomiku, pre ktorú je významným exportným teritóriom. Berlínska vláda nedávno uviedla, že aj tento rok, rovnako ako v minulom roku, očakáva celoročný pokles hrubého domáceho produktu.
Ekonómovia od minulého roka označujú Nemecko za „chorého muža Európy.“ Jeho zlá hospodárska kondícia negatívne dopadá aj na Slovensko, pre ktoré je hlavným hospodárskym partnerom a smeruje tam zhruba tretina slovenského exportu. Aj slovenská ekonomika vlani medziročne klesla.
V súčasnej dobe potom stále viac ekonómov i politikov upozorňuje na negatívne tendencie hospodárskeho vývoja Európskej únie. Na zaostávanie upozornil napríklad vo svojej správe Mario Draghi. Francúzsky prezident Emmanuel Macron potom začiatkom októbra kritizoval Európsku úniu. Podľa neho je preregulovaná a nedostatočne investuje.
Čínsky hrubý domáci produkt stúpol za celý minulý rok medziročne zhruba o päť percent, americký potom zhruba o tri percentá. Rast Európskej únie aj eurozóny predstavoval 0,4 percenta.
Reklama
zdroj: Chunapost, CT, TCP, Partochina