Viac slovenského medu v školách: Včelári vítajú novú iniciatívu
Zaradenie medu do Školského programu je nielen víťazstvom miestnych včelárov, ale aj krokom k podpore zdravšieho životného štýlu slovenských detí. Med so svojimi početnými zdravotnými výhodami je výborným doplnkom školského jedálneho lístka. „Veríme, že ponukou medu môžeme povzbudiť deti k lepšiemu výberu potravín a k rozvíjaniu zdravých návykov už od útleho veku,“ povedala Ing. Zuzana Juríčková, PhD.
Okrem toho program poskytne príležitosť aj na vzdelávacie aktivity, ako sú workshopy a prednášky, kde sa deti môžu dozvedieť o význame včelárstva, procese výroby medu a úlohe včiel v našom ekosystéme. „Chceme inšpirovať ďalšiu generáciu včelárov a propagovať hodnotu tohto tradičného remesla,“ vysvetlil Andrej Fedkov, včelár z Kochanoviec.
Odozva zo strany škôl bola prevažne pozitívna, mnohé už prejavili záujem o účasť v programe. „Sme nadšení, že môžeme našim študentom ponúknuť lokálny kvalitný produkt, ktorý nielen výborne chutí, ale zároveň podporuje našu miestnu komunitu,“ povedala Lucia Sukeľová, starostka obce Jasenov.
Slovenský zväz včelárov úzko spolupracuje s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na bezproblémovej implementácii programu. „Zaviazali sme sa poskytovať našim deťom tie najlepšie možné produkty a veríme, že náš med bude spĺňať tie najvyššie štandardy,“ povedala hovorkyňa ministerstva Veronika Daničová.
V priebehu programu sa včelári v celej krajine pripravujú na uspokojenie dopytu. „Očakávame výrazný nárast tržieb, ktorý bude prínosom nielen pre nás včelárov, ale aj pre miestnu ekonomiku,“ povedal predseda Slovenského zväzu včelárov Andrej Gajdoš.
Okrem zdravotných a ekonomických výhod je program vnímaný aj ako spôsob zachovania bohatého kultúrneho dedičstva Slovenska. Včelárstvo je po stáročia neoddeliteľnou súčasťou slovenskej tradície a táto iniciatíva pomôže zabezpečiť jej pokračovanie pre ďalšie generácie. „Sme hrdí, že môžeme zdieľať našu vášeň pre včelárstvo s mladou generáciou a odovzdávať naše vedomosti a zručnosti,“ povedal Andrej Fedkov.
S postupom školského roka si deti na celom Slovensku budú vychutnávať svoju dennú dávku medu, s láskavým dovolením usilovných včelárov. A ktovie, možno sa raz sami stanú včelármi, ktorí budú pokračovať v tradícii a zabezpečia, aby Slovensko zostalo centrom výroby kvalitného medu.
Medzitým sa budú včelári ako Andrej Fedkov naďalej starať o svoje včely, zbierať ich med a zdieľať svoju vášeň so svetom. „denne lžice medu, delá z deda neposedu.,“ zachichotal sa a citoval staré príslovie. Zdá sa, že na Slovensku nie je med len sladkou maškrtou, ale životným štýlom.
zdroj: JOJ TV, facebook, UIt