Za odpaľovanie petárd hrozí pokuta 2000 €
Na Slovensku je od januára 2024 nelegálny nie len predaj, ale aj používanie pyrotechniky so zvykovým efektom.
Odkedy je u nás zakázaný predaj zábavnej pyrotechniky, Slováci vo veľkom nakupujú petardy v Česku a Poľsku. A to nie len po kusoch, ale po kartónoch. Zákon však zakazuje nielen predaj, ale na Slovensku aj používanie niektorých druhov pyrotechniky. Hrozia za to vysoké pokuty.
Zakázaná je najmä pyrotechnika, ktorej cieľom je vyvinúť hluk. Ohňostroje, ktoré vytvárajú aj svetelné efekty, sú povolené, ale iba v určený čas. A to 31. decembra od 18.00 h do prvého januára do 02.00 h. Ohňostroje môžu odpaľovať iba profesionálni pyrotechnici so súhlasom obcí. Zákon hovorí, že za porušenie hrozí peňažná sankcia až do výšky 2000 eur.
Zákon upravuje aj lokality, kde sa pyrotechnika môže používať. Nesmie sa používať vo vzdialenosti menšej ako 250 metrov od nemocníc, hospicov, útulkov alebo zoologických záhrad.
Niektorých Slovákov ale peňažný trest neodrádza a nakupujú petardy v Poľsku a Česku.
„Je tam neskutočný nával ľudí, aký predajcovia ešte nezažili. Skoro všetko sú to Slováci. Nakupujú si petardy nie po balíkoch, ale po kartónoch. Zjavne aj pre svojich známych alebo na čierny obchod,“ uviedol predseda Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáš Šmitala.
Pre samosprávy bude veľmi zložité dokazovať, že kto tú petardu hodil. Je to skôr na zodpovednosti občanov a ochote nahlasovať nezodpovených ľudí kompeteným úradom.
„Zábavná pyrotechnika nie je len o hluku, ale aj o zbytočne vyprodukovanom množstve odpadu, ktorý sa racionálne zmýšľajúca spoločnosť, vzhľadom na alarmujúcu ekologickú situáciu vo svete, snaží eliminovať,“ vyjadril sa zakladateľ iniciatívy Silvester bez Petárd.
„Dôležité je spomenúť, že týmto nielen hlukovým smogom trpia deti, starší ľudia, ale aj domáci miláčikovia, hospodárske zvieratá a v neposlednom rade aj divá zver žijúca v našej prírode,“ dodáva.
Zábavná pyrotechnika má vplyv aj na vtáky. Môžu sa zraniť či umrieť. Informuje o tom organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.
"Zvukový efekt pyrotechniky vyvoláva podľa výskumov silnejšiu reakciu než vizuálny, vtáky zrejme vnímajú aj tlakovú vlnu výbuchu. Zvýši sa im srdcový rytmus, produkcia stresových hormónov, prehĺbi sa ostražitosť, nastúpi úzkosť, strach, únikové reakcie, panika," povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Vtáctvo prichádza v dôsledku ľudských aktivít o svoje prirodzené prostredie, musí sa neustále prispôsobovať zmenám.
Na bezpečnosť apeluje aj Hasičský a záchranný zbor, ktorý každý rok na Silvestra eviduje nárast výjazdov.
Reklama
zdroj: TA3, TVNoviny, TASR, TCP