Najvýkonnejšími letcami na Zemi sú nenápadné malé vážky
Na Zemi žije celý rad zdatných letcov, ktorí dokážu prekonať veľké vzdialenosti. Podľa nového výskumu ale zo všetkých najďalej lieta malá vážka Pantala flavescens, ktorá lieta z kontinentu na kontinent a prekonáva pri tom tisíce kilometrov cez oceán.
Dôkazy o tom majú v génoch. Vedci našli vážky, ako žijú na tak navzájom vzdialených miestach, ako je Texas, východná Kanada, Japonsko, Kórea, India a južná Amerika. Sú pritom geneticky prakticky rovnaké, čo by za normálnych okolností nemali byť.
Jediné rozumné vysvetlenie spočíva v tom, že tieto vážky lietajú na také vzdialenosti, že je to vzhľadom na ich malú veľkosť takmer neuveriteľné. Bádatelia ich už napríklad pristihli, ako prelietavajú cez Indický oceán, z Ázie do Afriky.
V tomto prípade cestujú z Indie, kde je obdobie sucha, do Afriky, kde zase panuje vlhko. Podľa všetkého vážky túto cestu absolvujú raz ročne. Potrebujú totiž vlhko na svoje rozmnoženie. Veľa ich cestou zahynie, ale časť vážok prežije a zaistí pokračovanie ďalších generácií.
Reklama
zdroj: rutgers, shutterstock, TCP, Partochina