Prečo sa Honda a Nissan spájajú?
Dve najväčšie japonské automobilky údajne plánujú podpísať memorandum o porozumení s cieľom vytvoriť novú jednotnú holdingovú spoločnosť. Ako poznamenáva Bloomberg, cieľom zlúčenia bude napríklad pomôcť účastníkom konkurovať iným spoločnostiam v oblasti elektrických vozidiel, ako sú Tesla a čínske automobilky.
Podľa zdroja publikácie obe firmy „skúmajú spôsob kombinácie, ktorý im pomôže lepšie konkurovať“.
Ak dôjde k fúzii, v globálnom automobilovom priemysle vznikne nový gigant s majetkom 52 miliárd dolárov, čo znamená, že by sa mohol stať treťou najväčšou automobilkou (po Toyote a Volkswagene). V minulom roku vyrobili Honda a Nissan spolu 7,4 milióna vozidiel – 3,9 milióna a 3,3 milióna. Ak sa k nim pripojí aj Mitsubishi Motors (v ktorej má Nissan takmer 27-percentný podiel), potom by tieto tri značky mohli ročne vyrábať okolo 8 miliónov áut.
To všetko s cieľom prilákať nové investície a konkurovať Tesle a čínskemu BYD.
O čínskom výrobcovi číslo jeden môžeme viesť samostatný rozhovor (novšie). BYD sa v roku 2023 rýchlo dostal na deviate miesto v celosvetovom rebríčku predajov, pričom pridal 48,8 % (2,6 milióna kusov) a do konca prvého polroka 2024 sa dostal na siedme miesto (plus 40 %). To znamená, že už predbehol Honda Motor a Nissan Motor, pokiaľ ide o globálne predaje.
Nissan bol síce jednou z prvých spoločností na svete, ktorá predstavila veľmi úspešný elektromobil Leaf (10 rokov – od roku 2010 do roku 2019 – bol najpredávanejším elektromobilom na svete), no odvtedy bol prvýkrát „pretlačený “ na podstavec Tesla model 3 a potom čínski výrobcovia. Ešte v marci tohto roku sa teda Honda a Nissan dohodli na spolupráci v oblasti elektrických vozidiel a v auguste podpísali dohodu o spoločnom vývoji nových batérií a ďalších technológií.
Medzitým je pozícia Nissanu dosť ťažká. V novembri spoločnosť oznámila plán úspory nákladov v hodnote 2,6 miliardy dolárov a v súčasnosti sa v rámci tohto plánu pripravuje zrušiť 9 000 pracovných miest (6,7 % zamestnancov na celom svete). To zjavne nestačí. V budúcnosti má Nissan v úmysle uzavrieť 20 % všetkej svojej výrobnej kapacity a svoju prognózu ročného zisku už znížil o 70 % – na 975 miliónov USD, mimochodom, ide o druhé zníženie prognózy v roku 2024. Čo robiť, ak pokles predaja značkových áut v Číne a USA viedol k zníženiu zisku v druhom štvrťroku o 85 %?
Mimochodom, akcie Nissanu a Mitsubishi po informáciách o rokovaniach s Hondou, ktoré sa objavili v prvý deň – 18. decembra – na tokijskej burze vzrástli o 22 %, respektíve 15 %.
Súčasný výkon a vyhliadky Hondy sú vo všeobecnosti oveľa lepšie. A je to z veľkej časti spôsobené diverzifikáciou, pretože Honda vyrába nielen osobné autá, ale aj motocykle a motory (tu je najväčším svetovým výrobcom). Celosvetový predaj áut rastie. Ale myslím, že to je zatiaľ všetko. Dnes neexistuje žiadne sériovo vyrábané elektrické auto, ktoré by bolo lídrom v predaji, projekt propagácie „vodíkového auta“ Mirai sa zastavil a pravdepodobne bude obmedzený. Je teda čas myslieť na budúcnosť.
Zdalo by sa, že výber automobilových značiek je dnes obrovský, ich počet sa pohybuje v stovkách. Ale v skutočnosti v modernom svete zostalo len niečo viac ako tucet veľkých konglomerátov, ktoré vlastnia všetky tieto značky a vyrábajú asi 90 % všetkých áut. Štyri z nich majú každý asi 10% trhu! Je pravda, že teraz sa situácia na automobilovom trhu trochu mení.
Na prelome storočí a o niečo neskôr sa začala najaktívnejšia vlna fúzií a zároveň sa zatvorilo množstvo firiem a značiek. Kde sú teraz Saab, Pontiac, Mercury, Hummer a mnoho ďalších? Globálny automobilový priemysel však zároveň zažíval obdobie rýchlej konsolidácie. To všetko bolo diktované ekonomickou nevyhnutnosťou. Koniec koncov, vývoj modernej škálovanej platformy pre cestujúcich si vyžaduje roky práce a stojí 2 až 4 miliardy dolárov, zatiaľ čo vytvorenie radu motorov stojí stovky miliónov. Samozrejme, je výhodnejšie to urobiť spoločne a potom to použiť spoločne. Mnohé spoločnosti sa zlúčili alebo odkúpili vo významných obchodoch. Všetko to začalo akvizíciou americkej spoločnosti Chrysler Daimlerom v roku 1998 (únia padla v roku 2007).
Za klasický príklad takéhoto združenia považujem vytvorenie aliancie Renault a Nissan. Od roku 1999 sú strategickými partnermi. Teraz majú okolo 450-tisíc zamestnancov. Aliancia ovláda osem hlavných značiek: Renault, Nissan, Mitsubishi, Infiniti, Samsung (Renault Kórea), Dacia, Alpine a Venucia. RN je jednou z popredných svetových skupín vyrábajúcich širokú škálu automobilov vrátane elektrických vozidiel, ako je Nissan Leaf. Mimochodom, strategické partnerstvo medzi Renaultom, Nissanom a Mitsubishi nie je fúziou ani akvizíciou. Tieto tri spoločnosti sú spojené dohodou o spoločnom používaní, v ktorej si navzájom kúpili rôzne podiely. Okrem toho môžu spoločnosti jednotlivo nadviazať ďalšie partnerstvá s inými výrobcami automobilov. Renault má dohody napríklad s nemeckým Daimlerom, čínskym Dongfengom a Geely. Pravda, vzťahy s hlavným aliančným partnerom Nissanom sa po zatknutí šéfa celého holdingu Carlosa Ghosna v Japonsku v roku 2018 pokazili. V januári 2023 Renault a Nissan pristúpili k reštrukturalizácii aliancie. Renault znížil svoj podiel na hlasovacích právach v Nissane na 15 % (podobne ako japonský koncern v hlavnom meste francúzskeho koncernu, ktorý bol 43,3 %). Ale nezhody zostali.
Takže v tejto situácii by prípadná budúca dohoda medzi dvoma najväčšími japonskými výrobcami mohla byť pre každého z nich východiskom z ich situácie.
Aj keď to, samozrejme, nie je skutočnosť. V roku 2021 sa Fiat Chrysler a PSA dohodli na vytvorení Stellantis, jednej z najväčších svetových automobilových skupín. Zahŕňal také známe značky ako Jeep, Dodge, Maserati, Peugeot, Citroen a tak ďalej. Celková suma transakcie bola 52 miliárd dolárov. Na čele zlúčenej spoločnosti stál najskúsenejší manažér Carlos Tavares. Tak čo? V poslednom čase má koncern Stellantis vážne ťažkosti. V prvom polroku 2024 klesol prevádzkový zisk spoločnosti o 40 %, tržby klesli o 14 % a čistý zisk o 48 % (na 6,07 miliardy USD). Tieto čísla sú z veľkej časti spôsobené poklesom predaja na severoamerickom trhu (-16 %), ako aj zlyhaniami na trhu s elektrickými vozidlami. A začiatkom decembra Carlos Tavares opustil svoj post...
Pomôže nám prípadné spojenie Hondy, Nissanu a Mitsubishi vyhrať boj s čínskymi automobilkami? Boj je o čínsky trh, ako hlavný na svete – tvorí tretinu všetkých predajov – a zvyšok. Myslím si, že Číňanov nemožno v tejto oblasti zastaviť ani predbehnúť – ani vysokými clami na dovoz elektromobilov z Číny (40 % v Európe, 100 % v USA), dokonca ani úplným zákazom. Na svoj „skok na elektrické vozidlá a hybridy“ sa pripravovali už 20 rokov. Smerovalo k tomu úsilie popredných vedcov a inžinierov (miestnych aj pozvaných), ako aj obrovské verejné a súkromné prostriedky. A výsledok je zrejmý: medzi desiatimi poprednými svetovými predajcami teraz nie je len jeden, ale celý rad čínskych modelov. Prekážky sa však dajú obísť – napríklad ak si postavíte vlastné továrne v Spojených štátoch alebo v Európe. Také plány už existujú. Takto svojho času najskôr Japonci, potom Kórejci dobyli svetové trhy...
Navyše nesmieme zabúdať ani na bežných motoristov. Nie sme horší ako podnikatelia pri hľadaní príležitostí na obchádzanie zákazov. Hlavným tromfom je tu hlasovať za čínske „električky“ a hybridy s vašimi dolármi, eurami atď. Každý si chce vybrať najmodernejšie autá za dostupné ceny.
Japonské spoločnosti, samozrejme, budú pokračovať v práci, hoci stratia časť trhu. Ale tieto značky majú na svete miliardy fanúšikov. Možno v blízkej budúcnosti Toyota, Honda alebo Nissan ponúknu novú, prelomovú technológiu v automobilovom priemysle?
Reklama
zdroj: Reuters, tass, Partochina, TCP